Kalistenika

POMPKI

Dlaczego warto robić pompki?

Pompki są jednym z najpopularniejszych ćwiczeń fizycznych. Są doskonałe do budowy mięśni klatki piersiowej, barków, ramion i wielu mięśni tułowia, w tym również mięśni brzucha. 

 

Pompki są wykorzystywane w treningu zarówno siłowym i wytrzymałościowym, jak i ogólnorozwojowym w szkołach, wśród sportowców oraz w wojsku. Ich zaletą jest to, że nie wymagają żadnego sprzętu i mogą być wykonywane wszędzie oraz to, że są niezwykle skuteczne. Jeżeli ukończysz nasz program, Twoja siła i wytrzymałość wzrosną niepomiernie. Dodatkowo, jeżeli zechcesz, będziesz mógł‚ utrzymywać wspaniałą sylwetkę i doskonałe samopoczucie przez długie lata ćwicząc pompki regularnie. Zajmie ci to kilka minut dziennie a rezultaty mogą być naprawdę satysfakcjonujące.

 

Trening pompek zajmuje w sumie tylko kilka minut dziennie, a efekty widoczne są bardzo szybko. Twoja siła i wytrzymałość będą się poprawiać z dnia na dzień.

Jak ćwiczyć?

 

  • Połóż się płasko na brzuchu.
  • Umieść dłonie płasko na ziemi na wysokości barków, troszkę szerzej niż szerokość Twoich barków.
  • Utrzymuj ciało w pozycji wyprostowanej.
  • Unieś ciało do góry rozprostowując ramiona, wciąż utrzymując ciało w pozycji wyprostowanej. Unikaj tendencji wyginania tułowia do tyłu.
  • Ciało powinno opierać się teraz jedynie na dłoniach i palcach stóp, będąc cały czas w pozycji wyprostowanej.
  • Kolejne pompki wykonuj poprzez unoszenie i opuszczanie ciała jedynie poprzez zginanie i rozprostowywanie ramion.
  • Nie kładź się na ziemi pomiędzy pompkami. Od pierwszej do ostatniej pompki kontakt z podłożem powinny mieć tylko palce u stóp i dłonie.

 

BRZUSZKI

Dlaczego warto robić brzuszki?

Razem z mięśniami grzbietu, mięśnie brzucha pełnią funkcję stabilizującą, pozwalając nam utrzymać wyprostowaną pozycję. Są to mięśnie antagonistyczne w stosunku do mięśni grzbietu. Oznacza to, że ich działanie przeciwdziała działaniu mięśni grzbietu – mięśnie grzbietu wyginają tułów w tył, a mięśnie brzucha w przód. Równowaga pomiędzy nimi powoduje, że pozostajemy wyprostowani.

Mięśnie brzucha, wraz z żebrami, osłaniają organy wewnętrzne oraz utrzymują je wewnątrz jamy ciała. Chronią delikatne organy wewnętrzne przed urazami zewnętrznymi. Kiedy więc na przykład następnym razem syn znajomych strzeli Cię podczas zabawy piłką w brzuch, Twoje jelita będą bezpieczne właśnie dzięki mięśniom brzucha.

Jak ćwiczyć?

Generalnie, mięśnie brzucha są jednymi z niewielu mięśni, które można trenować codziennie. Codzienne ćwiczenia powodują ich zdrowy i równomierny rozwój. Należy jednak zauważyć, że ćwiczenie na siłę nie jest wskazane. Jeśli czujesz, że Twoje mięśnie są przemęczone i obolałe, powinieneś zrobić przerwę. Czasem wystarczy 1 dzień, czasem dłużej – może nawet tydzień. Każdy z nas jest inny i każdy z nas ćwiczy z inną intensywnością. Ćwiczenia wykonywane przez siebie musisz dopasować do swojego organizmu. Do ćwiczeń mięśni brzucha należy więc podejść w ten sam sposób jak do każdych innych ćwiczeń – rozsądnie. Trzeba się wysilać – inaczej mięśnie nie urosną, ale nie można przesadzać – bo można zrobić sobie krzywdę.



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl